W Jeleniej Górze pojawił się pojazd, który zrewolucjonizuje prace związane z utrzymaniem i czyszczeniem sieci kanalizacyjnej w regionie. Nowoczesny samochód, zbudowany na bazie Mercedesa, już od wczoraj służy mieszkańcom, a spółka Wodnik planuje w jego rocznym harmonogramie obsłużyć niemal 300 km kanalizacji, co stanowi około 70 proc. całej sieci.
Inwestycja, która szybko zwróci koszty
Prezes spółki Wodnik, Katarzyna Wierska, podkreśla, że zakup nowego auta to inwestycja nie do przecenienia. „Jest dla nas bezcenny” – mówi Wierska. Samochód kosztował ponad 3,2 mln zł, a początkowo ma być wykorzystywany przede wszystkim do likwidacji szkód powstałych w wyniku ubiegłorocznej powodzi. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii, spółka ma nadzieję szybciej usunąć straty spowodowane przez żywioł.
Znaczący wzrost wydajności
Przez ostatnią dekadę Wodnik korzystał z pojazdu o znacznie mniejszej wydajności, co zmuszało firmę do zlecania niektórych usług podwykonawcom. Nowe auto charakteryzuje się kolosalną różnicą – podczas gdy poprzedni wóz mógł pracować nieprzerwanie zaledwie około 30 minut, nowoczesny samochód operacyjny pracuje bez przerwy aż 8 godzin. Starszy mistrz sieci kanalizacyjnej, Daniel Gąsiorek, wyraża swoje zadowolenie: „Bardzo się cieszę, że będę je obsługiwać. Jego doskonałe parametry sprawią, że już w niedalekiej przyszłości będziemy mogli czyścić około 30 km kanalizacji miesięcznie.”
Efektywność i oszczędności
Nowy pojazd nie tylko znacząco podnosi tempo prac, ale również pozwala na obniżenie kosztów operacyjnych. Kierownik Miejskiej Oczyszczalni Ścieków w Jeleniej Górze, Agnieszka Hacia, zauważa, że dzięki zastosowaniu tego auta czyszczenie kanałów stanie się znacznie szybsze i tańsze. „Nie będzie żadnych problemów z czyszczeniem rur o największych średnicach – od 400 do 1400 mm. Dotychczas usługi takie musieliśmy zamawiać na zewnątrz” – podkreśla Hacia.
Nowa era dla jeleniogórzan
Wprowadzenie najnowocześniejszego samochodu do czyszczenia kanalizacji to krok w kierunku podniesienia standardów obsługi i szybkości reakcji na awarie czy skutki klęsk żywiołowych, takich jak powódź. Dzięki temu rozwiązaniu, mieszkańcy Jeleniej Góry będą mogą liczyć na bardziej niezawodne i efektywne działania w zakresie utrzymania infrastruktury kanalizacyjnej.
Comments