Karkonosze, znane również jako Góry Olbrzymie, to pasmo górskie pełne majestatycznych szczytów i malowniczych krajobrazów. Przedstawiamy dziesięć najwyższych wzniesień tego regionu, które zachwycają turystów i miłośników przyrody.
Śnieżka – 1603 m n.p.m. Najwyższy szczyt Karkonoszy i całych Sudetów, położony na granicy polsko-czeskiej. Ze względu na swoją wysokość i charakterystyczny kształt jest symbolem regionu.
Luční hora (Łączna Góra) – 1555 m n.p.m. Drugi co do wysokości szczyt, znajdujący się po czeskiej stronie Karkonoszy. Słynie z rozległych łąk alpejskich i bogatej flory.
Studniční hora (Studzienna Góra) – 1554 m n.p.m. Trzeci najwyższy szczyt, również położony w Czechach. Jego strome zbocza i surowy krajobraz przyciągają miłośników dzikiej przyrody.
Wielki Szyszak (Vysoké kolo) – 1509 m n.p.m. Najwyższy granitowy szczyt Karkonoszy, leżący na granicy polsko-czeskiej. Jego charakterystyczna sylwetka dominuje w krajobrazie.
Smogornia (Stříbrný hřbet) – 1490 m n.p.m. Szczyt położony w centralnej części Karkonoszy, w pobliżu Śnieżki. Znany z rozległych panoram i spokojnych szlaków turystycznych.
Łabski Szczyt (Violík) – 1472 m n.p.m. Położony na granicy polsko-czeskiej, w pobliżu źródeł Łaby. Jest popularnym celem wędrówek ze względu na malownicze widoki.
Mały Szyszak (Malý Šišák) – 1440 m n.p.m. Szczyt znajdujący się w pobliżu Wielkiego Szyszaka. Oferuje spokojniejsze trasy dla turystów szukających mniej uczęszczanych ścieżek.
Kotel (Kocioł) – 1435 m n.p.m. Szczyt położony w Czechach, znany z malowniczych kotłów polodowcowych. Jego nazwa nawiązuje do charakterystycznych formacji terenu.
Śmielec (Velký Šišák) – 1424 m n.p.m. Szczyt leżący w pobliżu Wielkiego Szyszaka, na granicy polsko-czeskiej. Jego strome zbocza i surowy krajobraz przyciągają miłośników dzikiej przyrody.
Zadní planina – 1423 m n.p.m. Szczyt położony w Czechach, w pobliżu granicy z Polską. Znany z rozległych hal i bogatej flory alpejskiej.
Większość z tych szczytów znajduje się na głównym grzbiecie Karkonoszy, a niektóre z nich leżą na granicy polsko-czeskiej. Warto zaznaczyć, że nie wszystkie szczyty są dostępne dla turystów, ponieważ na niektóre z nich nie prowadzą znakowane szlaki turystyczne. Wybierając się na szlaki - tym bardziej w zimę - pamiętajcie o odpowiednim przygotowaniu i sprzęcie!
[Źródło: otwarte dane Wikipedia]
![Zdjęcie poglądowe. Credits: Wikipedia]](https://static.wixstatic.com/media/3fdfe8_a1b3b34d4b1b496c9736a7d09e84bd2a~mv2.png/v1/fill/w_980,h_735,al_c,q_90,usm_0.66_1.00_0.01,enc_avif,quality_auto/3fdfe8_a1b3b34d4b1b496c9736a7d09e84bd2a~mv2.png)
Comentarios